testPictoContact Nous contacter

Szkółki

W 3 szkółkach, Dalival proponuje różne typy drzew:

2-letnie pędy (Knip-boom)

arbre_dalivalKnip-boom to drzewko z odnowionym przewodnikiem, szczepione zimą drugiego roku i wykopane jesienią następnego roku. Główny jego potencjał tkwi w wydajności dochodzącej od 6 do 9 kg przy drugim przewodniku. Sady z nasadzeniami knip-boom osiągają pełnię wydajności między 4 a 5 rokiem, w zależności od wdrożonej techniki uprawowej. Knip-booms stanowią 80% wszystkich drzewek wyprodukowanych przez Dalival.               

Schemat produkcji knip-boom:

production knipboom dalival

 

Pęd jednoroczny:

arbre dalival Pęd jest drzewkiem posadzonym w polu latem i wyrwanym jesienią następnego roku. można oczekiwać od 5 do 7 kg wydajności przy 2 liściu i pełnej wydajności począwszy od 5 roku, w zależności od techniki uprawy.     

Schemat produkcji pędu: production scion dalival 

 

Drzewka 9 miesięczne produkowane są na bazie okulantów lub śpiących pąków:

arbre dalivalPodkładka jest zaszczepiona na początku roku, a następnie na wiosnę wysadzana i wyjmowana jesienią. Moc produkcyjna wynosi od 3 do 4 kg na drzewo przy 2 liściu i pełna wydajność produkcyjna pojawia się począwszy od 5 roku, w zależności od techniki uprawy.

 Schemat produkcji drzewka 9-miesięcznego: production arbre dalival

Pęd z oczka:

Oczkowanie jest podkładką nasadzaną zimą N i na której jest jeden lub dwa pąki odmiany są umieszczone metodą na przystawkę w sierpniu/wrześniu.

Zimą N+1 oczko jest sprzedawane.

Korzyściami płynącymi z tej formy drzewa jest szybkość produkcyjna (odmiana wprowadzona w okresie letnim może być sprzedawana w następnym okresie zimowym),  najmniejszy koszt z powodu krótszej uprawy w szkółkach.
Minusem jest praca związana z pielęgnowaniem i formowaniem drzewa, która w tym przypadku jest dłuższa od zwykłego sadzenia drzew (przerzedzanie kwiatów i gałęzi na wiosnę).

Forma drzewa spotykana wśród drzew brzoskwiniowych i mandarynkowych. Często wśród drzew morelowych. Rzadziej w drzewach czereśniowych z powodu delikatności pączków kwiatów czereśni.

Kiedy w sadach pojawia się trzeci liść, trudno jest powiedzieć czy rośliny były posadzone na oczku czy na pędzie.

Odmiany:

Powielane odmiany należą do 5 rodzin produktów:

  • Jabłka konsumpcyjne
  • Grusze
  • Owoce pestkowe
  • Jabłonie przeznaczone na cydr
  • Zapylacze

Drzewa są segregowane w zależności od ich rozgałęzienia i wielkości.Pépinière Dalival  - tri arbre

Drzewka odmian bez wirusów są kontrolowane i certyfikowane przez C.T.I.F.L. Szczególną uwagę zwraca się na dostawę; drzewa są dostarczane w opakowaniach po 10 sztuk zamocowanych gumką do podkładki, tak, by nie uszkodzić drewna i zabezpieczone siatką w części naziemnej aby nie uszkodzić gałęzi (przedwcześnie). Następnie paczki z drzewkami są układane na paletach, aby nie wykonywać na nich dalszych manipulacji i ułatwić rozładunek. 

Pépinière Dalival  - tri arbre     

Badania

POZNAJ IFO
POZNAJ IFO

Aktualności

ZOBACZ WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI
noyauscopes - newletter

Tutaj znajdziesz wszystkie wydania naszego Noyauscope pommscope - newletter

Pokaż wszystkie Noyauscopes
pommscope - newletter

Tutaj znajdziesz wszystkie wydania naszego Pommoscope pommscope - newletter

Pokaż wszystkie Pommoscopes
cidriscopes - newletter

Tutaj znajdziesz wszystkie wydania naszego Cidriscopes pommscope - newletter

Pokaż Cidriscope